PODOLOGIA (z greki: podos – stopa, logos – nauka)

Jest dziedziną zajmującą się diagnozowaniem oraz zapobieganiem problemom w obrębie stóp, oraz stawu skokowo-goleniowego. Analizuje stan skóry i paznokci, budowę stopy, ruchomość stawów, napięcie mięśni, przewodnictwo nerwowe a także stan naczyń krwionośnych. Jest dziedziną interdyscyplinarną wymagająca współpracy ze specjalistami wielu dziedzin.

Podolog ma za zadanie zapobiegać i pomagać w utrzymaniu stóp klienta w jak najlepszej kondycji. Wykonuje kompleksowe zabiegi chroniące stopy pacjenta w każdym wieku przed konsekwencjami niewłaściwej pielęgnacji. Obejmuje profesjonalną opieką te osoby, których stopy narażone są na większe obciążenia jak sportowcy (np. biegacze) a także pacjentów, których stopy wymagają stałej opieki ze względu na chorobę (np. cukrzyca, choroba niedokrwienna, reumatoidalne zapalenia stawów).

W wielu krajach gabinety podologiczne stanowią stały element oferty z pogranicza medycyny i kosmetyki. W Polsce ta dziedzina dopiero się rozwija. W naszym gabinecie korzystamy ze sprzętu i procedur opracowanych przede wszystkim na należącym do światowej czołówki rynku niemieckim.